Мало кому подобається, коли його критикують. Навіть найделікатніші зауваження викликають образу. Через це спробуємо розібратися, як реагувати на критику та залишатися впевненою у собі людиною. Правильна реакція дозволить не звертати уваги на провокативні фрази та допоможе зробити правильні висновки, щоб продовжувати рух вперед. Розглянемо стратегії ефективного реагування на критику та дієві психологічні поради щодо правильного сприйняття чужої думки.
Види критики та принципи позитивного підходу
Умовно критичні зауваження діляться на два типи:
- повчальні: вчать, що потрібно врахувати, щоб виправити наявні недоліки;
- оцінювальні: дають оцінку зробленій роботі (позитивну або негативну).
Найчастіше у свій бік ми чуємо повчальну критику. У такому випадку важливо правильно зреагувати. У першу чергу слід навчитися, як спокійно вислухати критику, а вже потім тестувати освоєні прийоми на практиці. Не слід узагальнювати почуті зауваження. Людина так влаштована, що на будь-які несприятливі слова, відразу спрацьовує психологічний захист. Це дозволяє позбутися від неприємних думок щодо низької компетентності та недостатнього професіоналізму.
Розрізняють поняття деструктивної та конструктивної критики. Це два протилежні за змістом типи ставлень. У першому випадку можна почути від співбесідника зверхні висловлювання та образливі судження. У словах можливо присутній докір, осуд та осміяння. Конструктивна критика це та, котра передбачає розгляд сильних та слабких сторін особистості. Саме вона допомагає кожному з нас ставати краще. Перед тем як конструктивно критикувати й сприймати критику, потрібно дізнатися такі особливості:
- конструктивні зауваження допомагають усунути слабкі сторони та стати більш досвідченим;
- отримуючи певні пропозиції, люди мимоволі підвищують власну продуктивність та досягають кращих результатів;
- позитивний зворотний зв’язок дозволяє вирішувати проблемні ситуації без шкоди для відносин.
Важливо не тільки знати, як реагувати на критику, але й розуміти її значення у розвитку особистості. Конструктивні зауваження виховують почуття поваги та довіри, а також поліпшують взаємовідносини між людьми.
Стратегії ефективної реакції на критику
Чому на критику потрібно реагувати спокійно? Та хоча б через те, що завдяки зауваженням та пропозиціям з боку сторонньої особи ми маємо можливість покращити власні здібності, врахувати колишні помилки та виправити їх у майбутньому. Щоб сформувати лояльне ставлення до критики, бажано дотримуватися певних порад:
- уникнення зайвої образи;
- пошук позитивних аспектів;
- формулювання питань для одержання роз’яснень;
- активне слухання;
- спокійне сприйняття почутого.
У будь-якому випадку потрібно подякувати співбесіднику за висловлені зауваження. Це створить позитивну основу для побудови подальших взаємовідносин. Отримана критика є потужним поштовхом для подальшого самовдосконалення. У такий спосіб негативний досвід перетворюється на покращені навички.
Книги, що допоможуть пережити критику
На сьогодні є великий вибір літератури, яка вчить як правильно сприймати критику.
До числа відомих видань належать наступні:
- “Як взаємодіяти з проблемними людьми”, Рой Ліллей.
- “Психологія впливу. Оновлено та доповнено”.
- “Витончене мистецтво забивати на все. Нестандартний підхід до проблем”, Марк Менсон.
- “Взаємодія з ворогом. Як працювати з людьми, які не викликають ні довіри, ні симпатій”, Адам Кехейн.
- “Самотність. Сила людських стосунків”, Вівек Мурті.
- “7 звичок надзвичайно ефективних людей”, Стівен Кові, Шон Кові.
Читання подібної літератури допоможе зрозуміти, що критика нам не ворог. Вона підштовхує людину до особистого покращення та зростання. Ефективна реакція на критичні зауваження дозволяє поліпшувати наявні навички та будувати з оточуючими позитивні взаємовідносини. Навчитися правильно реагувати на критику також допомагають різноманітні тренінги. У доповненні із супутньою літературою вони досить швидко дають бажані результати – адекватне сприйняття зауважень та винесення для себе корисних уроків.
В інтернет-магазині Сенс можна недорого купити нон-фікшн літературу, книги з психології та саморозвитку для того, щоб навчитися, як сприймати критику та правильно висловлювати свої зауваження оточуючим. Замовити бажані видання можливо з дешевою доставкою у Львів, Київ, Івано-Франківськ, Тернопіль, Луцьк, Рівне, Вінницю та інші міста України. Ціна друкованих екземплярів наведена в каталозі на сайті. Якщо знайти потрібне видання не вдається, можна звернутися за консультацією до менеджера. Досвідчений фахівець підкаже наявність товару у залишку та повідомить актуальну вартість. Контактні дані для зв’язку з представниками магазину наведені у відповідному розділі сайту.