Читати легко, а ось читати вдумливо та уважно — ще варто повчитися. У цій статті ми пропонуємо кілька практичних порад, які допоможуть читачам стати уважнішими.

Відповідь на питання, чому ми читаємо неуважно, досить проста та банальна — ми відволікаємося. Наш мозок дуже швидко звикає до простої форми – відеоконтенту, або інколи навіть до 15 секундних тік-ток роликів, тож уміння концентруватися значно впало, а у когось й зовсім атрофувалося.

На жаль, нам не допомагають і особливості людської памʼяті: усі ми маємо властивість забувати — почитати книжку і за кілька місяців навіть не згадати, про що вона, що ми винесли для себе, забути послідовність подій, персонажів.

Концентрація – сила

Попрацюйте над своєю звичкою концентруватися під час читання: ставте челенджі — читайте без перерви 10 хв, а потім поступово збільшуйте час, прямуючи до бажаного результату. Якщо оповіщення на телефоні ваш головний тригер – ставте його в режим «без звуку» або взагалі відкладайте якомога далі. Поставте собі мету: читати по-трішки, але регулярно.

Чотири кроки до того, щоб стати уважним читачем:

1. Нотуйте. Оберіть для себе зручний спосіб записувати важливі цитати або думки з книги. Це можуть бути нотатки в телефоні або фізичний конспект з візуалізацією у вигляді схем і малюнків.

2. Фіксуйте. Разом зі способом нотування, знайдіть зручну індивідуальну варіацію засвоєння прочитаного. Книжка стає у пригоді, не після прочитання, а після її розуміння, застосування, винесення з неї важливих думок. Універсальних порад для аналізу немає, проте ось корисні:  

  • визначіть, про що книжка (її тему);
  • подумайте, які проблеми порушено (не просто перерахуйте, а спробуйте прописати, виписавши ті, які перегукуються з вашими життєвим досвідом, або які є дуже складними для розуміння);
  • складіть портрет героїв, аналізуючи їхні поведінку та вчинки (часом розвиток персонажа впродовж твору вражає);
  • поміркуйте над власною мотивацією: чому я читаю цю книжку, чим вона надихає мене;
  • оцініть книжку (напркилад, від 1 до 5, за такими критеріями: тема, сюжет, персонажі, мова, стиль, легкість читання, дизайн книжки);
  • поміркуйте, кому б порадили б цей текст і чому;
  • спробуйте написати свій відгук (на 5-7 речень).

3. Прорефлексуйте. Це варто робити і під час читання, і після закінчення. Наприклад, за такою схемою:

  • розуміння (сформулюйте основні думки-тези про текст);
  • аналіз (розбийте події на елементи, зобразіть їх схемою);
  • синтез (поміркуйте про те, як розвивалися долі героїв, приміряйте їхні життєві ситуації на себе);
  • оцінка (оцініть значення та цінність тверджень з книжки, чк вони можут влинути на вас і по-іншому подивитися на світ).  

4. Проговоріть. Ви, мабуть, чули про таку схему: прочитати + розказати комусь = запамʼятати інформацію краще. Так от, своїми враженнями та роздумами від прочитаного краще ділитися з кимось. Це ключ не тільки до суперзасвоєння, а й до відкриття дверей з купою нових висновків, до яких ви прийдете в ході розмови.

 

От лише б завжди мати, з ким обговорити книжку…

Натяк зрозуміли, тому запрошуємо: долучайтеся до нашого книжкового клубу.

Тут ми читаємо твори української літератури та обговорюємо їх з модераторкою. Книжковий клуб не тільки підкине співрозмовників, а ще й надасть кишенькового друга – читацький щоденник, розроблений спеціально для книжок, які обговорюються на книжкових клубах книгарні «Сенс». Щоденник — гарант ефективного читання: в ньому ви і нотуватимете, і фіксуватимете, і рефлексуватимете.

Про щоденник і книжковий клуб тут: https://t.me/+SJTljj53uks4YmEy

Замовити книжки на будь-який смак у книгарні «Сенс»

Книжки про саморозвиток чи історію, любовні романи або ж детективи – усі тексти потребують концентрації й уважного читання. У каталозі інтернет-магазину можна швидко знайти «свій» текст, який захочеться читати та обдумувати, який захочеться занотувати і залишити з собою. Можлива доставка продукції у Львів, Київ, Івано-Франківськ, Тернопіль, Луцьк, Рівне, Вінницю та інші міста України. Ціна доставки регулюється компанією-перевізником.